កម្ពុជា និងឡាវ បានពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងស្ថាប័នតុលាការរបស់ពួកគេ ជាពិសេសនៅក្នុងខេត្តជាប់ព្រំដែននៃខេត្តស្ទឹងត្រែង ព្រះវិហារ និងរតនគីរី របស់កម្ពុជា និងខេត្តចំប៉ាសាក់ អាត់តាពើ និងសេកុង របស់ឡាវ។
កិច្ចសហការដែលបានពង្រឹងនេះមានគោលបំណងលើកកម្ពស់សន្តិភាព ស្ថិរភាព និងការអភិវឌ្ឍតំបន់ ខណៈពេលដែលធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងឧក្រិដ្ឋកម្មឆ្លងដែន។
គំនិតផ្តួចផ្តើមរួមគ្នានេះត្រូវបានធ្វើឱ្យជាផ្លូវការក្នុងអំឡុងពេលដំណើរទស្សនកិច្ចជាផ្លូវការទៅកាន់ប្រទេសឡាវ ដឹកនាំដោយលោក ជា លាង អគ្គព្រះរាជអាជ្ញានៃតុលាការកំពូលកម្ពុជា ចាប់ពីថ្ងៃចន្ទដល់ថ្ងៃសុក្រ។ នៅក្នុងដំណើរកម្សាន្តនេះក៏មានសន្និសីទព្រះរាជអាជ្ញាកម្ពុជា-ឡាវលើកដំបូង ដែលជាព្រឹត្តិការណ៍សំខាន់មួយក្នុងការពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការផ្នែកច្បាប់ទ្វេភាគី។
ដំណើរទស្សនកិច្ចនេះរួមមានសកម្មភាពជាច្រើនដែលបង្ហាញពីមិត្តភាពដ៏រឹងមាំ និងភាពជាដៃគូផ្នែកច្បាប់រវាងប្រទេសទាំងពីរ។
លោកស្រី លាង បានចូលជួបសម្តែងការគួរសមជាមួយប្រធានាធិបតីឡាវ លោក ថងលូន ស៊ីស៊ូលីត និងនាយករដ្ឋមន្ត្រី សូណៃសៃ ស៊ីផាន់ដូន។ កិច្ចប្រជុំកម្រិតខ្ពស់ទាំងនេះបានបញ្ជាក់ជាថ្មីនូវការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ប្រទេសទាំងពីរក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងឧក្រិដ្ឋកម្មឆ្លងដែនរួមគ្នា និងលើកកម្ពស់នីតិរដ្ឋ និងបទដ្ឋានច្បាប់អន្តរជាតិ។
សន្និសីទព្រះរាជអាជ្ញាកម្ពុជា-ឡាវ លើកដំបូង ដែលដឹកនាំដោយលោកស្រី លាង និងសមភាគីឡាវរបស់លោកស្រី គឺលោកស្រី សាយសាណា ខូដភូថន បានផ្តោតលើ «កិច្ចសហប្រតិបត្តិការប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងឧក្រិដ្ឋកម្មឆ្លងដែនដែលទាក់ទងនឹងការជួញដូរគ្រឿងញៀន»។

Cambodia and Laos have reinforced cooperation between their judicial institutions, particularly in Cambodia’s border provinces of Stung Treng, Preah Vihear, and Ratanakiri, and Laos’ provinces of Champasak, Attapeu, and Sekong.
The enhanced collaboration aims to promote peace, stability, and regional development, while improving efforts to combat transnational crimes.
The joint initiative was formalised during an official visit to Laos led by Chea Leang, Prosecutor General of Cambodia’s Supreme Court, from Monday to Friday. Also on the itinerary was the inaugural Cambodia-Laos Prosecutors’ Conference, a key milestone in strengthening bilateral legal cooperation.
The visit included multiple activities that demonstrated the strong friendship and legal partnership between the two countries.
Leang paid courtesy calls on Lao President Thongloun Sisoulith and Prime Minister Sonexay Siphandone. These high-level meetings reaffirmed both nations’ commitment to jointly fight transnational crime and uphold the rule of law and international legal norms.
The first Cambodia-Laos Prosecutors’ Conference, co-chaired by Leang and her Lao counterpart Xaysana Khodphouthone, focused on “Effective Cooperation in Combatting Transnational Crimes Related to Drug Trafficking.”