គណៈប្រតិភូជាន់ខ្ពស់របស់កម្ពុជា ដឹកនាំដោយ លោកជំទាវ ជា លាង អគ្គព្រះរាជអាជ្ញាអម តុលាការកំពូល បានចេញដំណើរទៅចូលរួមកិច្ចប្រជុំសន្និសីទអគ្គព្រះរាជអាជ្ញា ចិន-អាស៊ាន លើកទី១៥ នៅតំបន់រដ្ឋបាលពិសេសហុងកុង នៃសាធារណរដ្ឋប្រជាមានិតចិន។ សន្និសីទនេះគ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តទៅ ចាប់ពីថ្ងៃទី២២ ដល់ថ្ងៃទី២៤ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥។
សន្និសីទដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅក្រោមប្រធានបទ “ការប្រយុទ្ធប្រឆាំងការសំអាតប្រាក់ និងអំពើពុក រលួយ ព្រមទាំងការប្រមូលមកវិញនូវទ្រព្យសម្បត្តិដែលជាផលនៃបទល្មើសនៅក្នុងយុគសម័យបច្ចេកវិទ្យា” ដើរតួជាវេទិកាដ៏សំខាន់សម្រាប់ការសន្ទនា និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងបណ្តាអគ្គព្រះរាជអាជ្ញានៃ ប្រទេសសមាជិកអាស៊ាន និងប្រទេសចិន។ វេទិកានេះមានសារៈសំខាន់ក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមដ៏ ស្មុគស្មាញនៃឧក្រិដ្ឋកម្មហិរញ្ញវត្ថុឆ្លងដែន។
នៅថ្ងៃទី២៣ ខែកញ្ញា លោកជំទាវ ជា លាង នឹងថ្លែងសុន្ទរកថាគន្លឹះ ដោយរៀបរាប់ពីបទពិសោធន៍ សំខាន់ៗ និងកំណែទម្រង់ច្បាប់ប្រកបដោយភាពសកម្មរបស់កម្ពុជា ក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងអំពើពុករលួយ និងការសំអាតប្រាក់។ សុន្ទរកថារបស់លោកជំទាវ នឹងគូសបញ្ជាក់ពីសមិទ្ធផលជាតិសំខាន់ៗរបស់កម្ពុជា រួមមាន ដូចជាការអនុវត្តប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពនូវ ច្បាប់ប្រឆាំងអំពើពុករលួយ ឆ្នាំ២០១០ និងការបង្កើត អង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ (ACU) ដែលមានលក្ខណៈឯករាជ្យ ការអនុម័ត ច្បាប់ស្តីពីការប្រឆាំងការ សម្អាតប្រាក់ និងការប្រឆាំងការផ្តល់ហិរញ្ញប្បទានភេរវកម្ម ឆ្នាំ២០២០ ដែលផ្តល់ឱ្យអាជ្ញាធរនូវឧបករណ៍ ទំនើបៗដើម្បីចាប់បាន និងរារាំងលំហូរសាច់ប្រាក់ខុសច្បាប់និងពិសេសភារដែល កម្ពុជាត្រូវបានដកចេញ ពី “បញ្ជីប្រផេះ” របស់ FATF នៅដើមឆ្នាំ២០២៣ ដែលជាសក្ខីភាពបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តឥតងាករេរបស់ ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្នុងការអនុលោមតាមស្តង់ដារអនាជាតិ។ *
មហាវិថី សម្តេចសុធារស, សង្កាត់ចតុមុខ, ខណ្ឌដូនពេញ, កម្ពុជា លោកជំទាវនឹងគូសបញ្ជាក់ពីតួនាទីដ៏សំខាន់នៃ បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ក្នុងការបង្កលក្ខណៈងាយស្រួល និងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងឧក្រិដ្ឋកម្មហិរញ្ញវត្ថុ។
ដើម្បីពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងតំបន់ លោកជំទាវ ក៏នឹងង្ហាញផងដែរពី សំណើយុទ្ធសាស្ត្រមួយ ចំនួន សម្រាប់ពិចារណាដោយប្រទេសសមាជិកអាស៊ាន និងចិន។
សំណើទាំងនេះមានគោលបំណងជំរុញ របៀបវារៈរួមគ្នារបស់ព្រះរាជអាជ្ញា ដែលផ្អែកលើគណនេយ្យ ភាព ភាពត្រៀមខ្លួនខាងឌីជីថល និងសាមគ្គីភាពក្នុងតំបន់។
បន្ថែមពីលើកិច្ចប្រជុំសំខាន់ៗ គណៈប្រតិភូកម្ពុជានឹងចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំទ្វេភាគីជាមួយសមភាគីរបស់ ខ្លួន ដើម្បីស្វែងរកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការផ្នែកតុលាការកាន់តែទូលំទូលាយ និងពង្រឹងបណ្ដាញព្រះរាជអាជ្ញា ផងដែរ។
ការចូលរួមរបស់កម្ពុជាក្នុងសន្និសីទនេះ បញ្ជាក់ជាថ្មីពីតួនាទីឈានមុខរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្នុងការរួមចំណែកបង្កើតបានជាតំបន់មួយដែល មានតម្លាភាព យុត្តិធម៌ និងធន់នឹងអំពើពុករលួយ ហើយ បង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំរបស់កម្ពុជា ចំពោះនីតិរដ្ឋ អភិបាលកិច្ចល្អ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ អន្តរជាតិក្នុងវិស័យយុត្តិធម៌ព្រហ្មទណ្ឌ។

Cambodia participates in the 15th China-ASEAN Prosecutors General Conference
A high-level delegation from Cambodia, led by Ms. Chea Leang, Prosecutor General of the Supreme Court, has departed for the 15th China-ASEAN Conference of Prosecutors General in the Hong Kong Special Administrative Region of the People’s Republic of China. The conference is scheduled to be held from 22 to 24 September 2025.
The conference, which will be held under the theme “Combating Money Laundering and Corruption and Recovering Criminal Assets in the Age of Technology”, serves as an important platform for dialogue and cooperation between the Prosecutors General of ASEAN member countries and China. The forum is crucial in addressing the complex challenges of transnational financial crimes.
On 23 September, Ms. Chea Leang will deliver a keynote speech, sharing Cambodia’s significant experiences and proactive legal reforms in combating corruption and money laundering. Her Excellency’s speech will highlight Cambodia’s key national achievements, including the effective implementation of the 2010 Anti-Corruption Law and the establishment of an independent Anti-Corruption Unit (ACU), the adoption of the 2020 Anti-Money Laundering and Countering the Financing of Terrorism Law, which provides authorities with modern tools to detect and prevent illicit financial flows, and the fact that Cambodia was removed from the FATF “Grey List” in early 2023, a testament to the Kingdom of Cambodia’s unwavering commitment to complying with international standards. *
Samdech Sothearos Boulevard, Chatumuk District, Daun Penh District, Cambodia Her Excellency will highlight the important role of digital technology in facilitating and combating financial crimes.
To strengthen regional cooperation, Her Excellency will also outline a number of strategic proposals for consideration by ASEAN member states and China.
These proposals aim to advance a common prosecutorial agenda based on accountability, digital readiness, and regional solidarity.
In addition to the main meetings, the Cambodian delegation will also participate in bilateral meetings with its counterparts to explore broader judicial cooperation and strengthen prosecutorial networks.
Cambodia’s participation in this conference reaffirms the leading role of the Kingdom of Cambodia in contributing to a region that is transparent, fair, and resilient to corruption, and demonstrates Cambodia’s strong commitment to the rule of law, good governance, and international cooperation in the field of criminal justice.